The Holy See Search
back
riga

 

College of Cardinals

Biographical notes

[Updated: 06.02.2014]

 


Notice: the biographical notes are only a working instrument for the press.


 

BOZANIĆ Card. Josip

© AP Photo

 

Cardinal Josip Bozanić, Archbishop of Zagreb, was born on 20 March 1949 in Rijeka, Croatia. He was ordained a priest on 29 June 1975 and holds a licentiate in dogmatic theology and in canon law.
Cardinal Bozanić served as chancellor and as vicar general of the Curia of Krk. He was lecturer of dogmatic theology and of canon law at the Theological Institute of Rijeka. 
On 10 May 1989 he was appointed  Coadjutor Bishop of Krk and was ordained on 25 June 1989. On 14 November 1989 he became Bishop of Krk. 
He has served as Apostolic Administrator of the Archdiocese of Rijeka-Senj.
Within the Bishops’ Conference of Croatia, he served as President of the Commission for the Laity,  President of the Commission for Relations with the State and as member of the Permanent Council. 
In 1997, he was elected President of the Bishops’ Conference of Croatia and served until 2007.

He served as Vice-President of the Council of European Bishops' Conferences from 2001 until 2011. 
On 5 July 1997 he was nominated Archbishop of Zagreb.

Created and proclaimed Cardinal by the Bl. John Paul II in the consistory of 21 October 2003, of the Title of S. Girolamo dei Croati (St. Jerome of the Croatians).

Member of:

  • Congregations: for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments; for Catholic Education;
  • Pontifical Councils:  for Promoting New Evangelization; for Social Communications.
 

Return to:

- List of Cardinals in alphabetical order
- Statistics

- Index Holy See Press Office
 
[English, French, German, Italian, Portuguese, Spanish]

 

top