The Holy See Search


College of Cardinals

Biographical notes

[Updated: 17.07.2009]


Notice: the biographical notes are only a working instrument for the press, for the exclusive use of accredited journalists.


MARGÉOT Card. Jean




Cardinal Jean Margéot, Bishop emeritus of Port-Louis, was born on 3 February 1916 in Quatre-Bornes (Mauritius Island).

After having studied at the Pontifical Gregorian University in Rome, he was ordained priest on 17 December 1938. Immediately thereafter he returned to his native country and was very involved in the pastoral activities of his diocese.

In 1956 he was nominated vicar general and in June 1968 he was elected vicar capitular. 

On 6 February 1969 he was nominated bishop of Port-Louis. He was extremely active in the formation of the clergy and founded the Foyer Monsignor Murphy. Along with his involvement in the formation of the young and catechists, he provided spiritual guidance for the Chinese and Indian communities within the diocesan territory. He was also very active in the fight against drugs.

Attended the V Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, September 26 to October 25, 1980; the Second Extraordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, November 24 to December 8, 1985; the VIII Ordinary Assembly of Synod of Bishops, 30 September - 28 October 1990 and the Special Assembly for Africa of the Synod of Bishops, Vatican City, April 10 to May 8, 1994.

He served as president of the Episcopal Conference of Indian Ocean 1986 - 1989.

Bishop emeritus of Port Louis, 15 February 1993.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of 28 June 1988, of the Title of S. Gabriele Arcangelo all'Acqua Traversa (St. Gabriel Archangel all’Acqua Traversa).

Cardinal Jean Margéot died on 17 July 2009. He was the first bishop and the first cardinal from Mauritius.

Return to:

- List of Cardinals in alphabetical order
- Statistics

- Index Holy See Press Office
[English, French, German, Italian, Portuguese, Spanish]