The Holy See Search


College of Cardinals

Biographical notes

[Updated: 06.02.2011]


Notice: the biographical notes are only a working instrument for the press.


VIDAL Card. Ricardo J.




Cardinal Ricardo J. Vidal, Archbishop emeritus of Cebu (Philippines), was born on 6 February 1931 in Mogpoc, Philippines. He did his studies at the minor seminary of the Most Holy Rosary (which later assumed the title of Our Lady of Carmel) and at the seminary of San Carlo.

He was ordained on 17 March 1956. The Bishop of Lucena entrusted him as spiritual director of the local seminary of Mount Carmel. He then became superior of the same institute and was dedicated to the formation of the young candidates to priesthood until 10 September 1971, when he was named Coadjutor Bishop of Malolos, Bulacan, and was elected to the titular church of Claterna. He received episcopal ordination on 30 November 1971. On 22 August 1973 he was named Archbishop of Lipa in Batangas.

On 13 April 1981 he was named Coadjutor with the right of succession to the Archbishop of Cebu, Cardinal Julio Rosales. He was named Archbishop on 24 August 1982.

He served as president of the Bishops’ Commission for Vocations within the Catholic Bishops’ Conference of the Philippines. He was also vice-president of the Catholic Bishops’ Conference and then president from 1985 to 1987.

Archbishop emeritus of Cebu (Philippines), 15 October 2010.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the Consistory of 25 May 1985, of the Title of Ss. Pietro e Paolo in Via Ostiense (Sts. Peter and Paul in Via Ostiense).

Return to:

- List of Cardinals in alphabetical order
- Statistics

- Index Holy See Press Office
[English, French, German, Italian, Portuguese, Spanish]