The Holy See
back up
Search
riga

KESHILLI PAPNOR
PER DIALOGUN NDERFETAR

Tė Krishterė dhe Myslimanė:sė bashku pėr tė mposhtur dhunėn mes besimtarėve tė feve tė ndryshme

MESAZHI NĖ PĖRFUNDIM TĖ RAMAZANIT

Id al-Fitr 1431 H./2010 A.D.

Qytet i Vatikanit

 

Tė dashur Miq Myslimanė,

1. Id al-Fitr, festa qė mbyll muajin e Ramazanit, pėrbėn sėrish njė rast tė volitshėm pėr t’ju dėrguar urimet e pėrzemėrta pėr paqe dhe gėzim nga ana e Kėshillit Papnor pėr Dialogun Ndėrfetar.

Gjatė kėtij muaji, ju jeni angazhuar nė lutje, nė agjėrim, nė ndihmėn e mė nevojtarėve dhe nė forcimin e lidhjeve mes tė afėrmve dhe miqve. Hyji nuk do t’i lerė pa i shpėrblyer kėto pėrpjekje!

2. Jam i lumtur kur mėsoj se besimtarėt e feve tė tjera, veēanėrisht tė krishterėt, ju qėndrojnė shpirtėrisht afėr nė kėto ditė, sikurse e tregojnė takimet miqėsore qė shpesh janė edhe njė rast pėr biseda me natyrė fetare. Mė pėlqen tė mendoj gjithashtu se ky Mesazh mund tė jetė njė kontribut pozitiv pėr meditimet tuaja.

3.Nuk mund tė mos konstatojmė se tema e sugjeruar kėtė vit prej Kėshillit Papnor, Tė Krishterė dhe Myslimanė: sė bashku pėr tė mposhtur dhunėn mes besimtarėve tė feve tė ndryshme, ėshtė, pėr fat tė keq, njė temė shumė aktuale, tė paktėn nė disa rajone tė botės. Nga ana tjetėr, Komiteti Miks pėr Dialogun, i themeluar prej kėtij Kėshilli Papnor dhe prej Komitetit tė Pėrhershėm tė al-Azhar pėr Dialogun mes Feve Monoteiste, e ka zgjedhur atė si objekt studimi, meditimi dhe ballafaqimi pėr mbledhjen e tij tė fundit vjetore (Kajro, 23-24 shkurt 2010). Dėshiroj tė ndaj bashkė me ju disa prej pėrfundimeve tė botuara nė mbarim tė kėtij takimi.

4. Ndėr shkaqet e dhunės mes besimtarėve tė feve tė ndryshme mund tė pėrmenden manipulimi i fesė pėr qėllime politike ose tė njė lloji tjetėr, diskriminimi mbi bazėn e etnisė ose tė identitetit fetar, ndarjet dhe tensionet sociale. Injoranca, varfėria, zhvillimi i prapambetur, padrejtėsia janė gjithashtu burime tė drejtpėrdrejta ose tė tėrthorta tė dhunės jo vetėm mes bashkėsive fetare, por edhe brenda tyre. Tė urojmė qė autoritetet civile dhe fetare tė mund tė japin kontributin e tyre pėr tė zgjidhur situata tė tilla pėr tė mirėn e pėrbashkėt tė tė gjithė shoqėrisė. Tė urojmė gjithashtu qė autoritetet civile tė bėjnė tė respektohet epėrsia e sė drejtės duke siguruar njė drejtėsi tė vėrtetė pėr tė ndalur autorėt dhe nxitėsit e dhunės.

5. Nė tė njėjtin tekst gjenden edhe porosi tė rėndėsishme si: hapja e zemrave tona pėr falje reciproke dhe pėr pajtim, qė tė arrijmė njė bashkėjetesė paqėsore dhe tė frytshme; njohja e asaj qė kemi tė pėrbashkėt dhe tė asaj qė na dallon, si themeli i njė kulture dialogu; njohja dhe respektimi i dinjitetit dhe i tė drejtave tė ēdo qenieje njerėzore, pa asnjė dallim tė bazuar nė pėrkatėsinė etnike ose fetare; nevoja pėr tė shpallur ligje tė drejta qė garantojnė barazinė themelore mes tė gjithėve; rėndėsia e edukimit nė drejtim tė respektit, dialogut dhe vėllazėrisė nė hapėsirat e ndryshme edukuese: nė shtėpi, nė shkollė, nė kisha dhe nė xhamia. Nė kėtė mėnyrė do tė jemi nė gjendje qė t’i kundėrvihemi dhunės mes besimtarėve tė feve tė ndryshme dhe tė nxisim paqen dhe harmoninė mes bashkėsive tė ndryshme fetare. Mėsimet e krerėve fetarė, por edhe tekstet shkollorė qė janė tė kujdesshėm nė paraqitjen e feve nė mėnyrė objektive, marrin, sikurse mėsimi nė tėrėsinė e tij, njė rėndėsi vendimtare nė edukimin dhe nė formimin e tė rinjve.

6. Shpresoj qė kėto shqyrtime, sikurse edhe reagimet qė ato do tė shkaktojnė mes jush dhe nė bisedat me miqtė tuaj tė krishterė, do tė mund tė kontribuojnė nė vazhdimin e njė dialogu gjithnjė e mė tė respektueshėm dhe tė shtruar, mbi tė cilin lyp bekimet e Zotit!

  

Kardinal Jean-Louis Tauran
President

Arqipeshkėv Pier Luigi Celata
Sekretar

 

KĖSHILLI PAPNOR
PĖR DIALOGUN NDĖRFETAR
00120 Qytet i Vatikanit

Telefon: 0039.06.6988 4321
Fax: 0039.06.6988 4494

E-mail: dialogo@interrel.va

  

 
top