The Holy See
back up
Search
riga

MESAZHI E ATIT TĖ SHENJTĖ
BENEDIKTI XVI
PĖR DITĖN BOTĖRORE TĖ RINISĖ

2013

«Shkoni e bėjini nxėnės tė mi tė gjithė popujt!» (krh. Mt 28,19)

 

Tė dashur tė rinj e tė reja,

Dua t’ju jap tė gjithė juve pėrshėndetjen tim plot me gėzim dhe dashuri. Jam i sigurt se shumė prej jush janė kthyer nga Dita Botėrore e Rinisė nė Madrid mė shumė “tė rrėnjosur dhe tė themeluar nė Krishtin, tė fortė nė fe” (krh Kol 2,7). Kėtė vit, nė dioqeza tė ndryshme, kemi festuar gėzimin e tė qenit tė krishterė, tė frymėzuar nga tema: “Jini gjithmonė tė gėzuar nė Zotin!” (Fil 4,4). E tani po pėrgatitemi pėr Ditėn e ardhshme Botėrore tė Rinisė, e cila do tė festohet nė Rio de Zhaneiro, nė Brazil, nė muajin korrik 2013.

Dėshiroj, para sė gjithash, ta pėrtėrij ftesėn pėr tė marrė pjesė nė kėtė takim tė rėndėsishėm. Shtatorja e famshme e Krishtit Shėlbues, qė e sundon atė qytet tė bukur brazilian, do tė jetė simboli shprehės: krahėt e tij tė hapura janė shenja e mikpritjes qė Zotėria do ta ruajė pėr tė gjithė ata qė do tė vijnė tek Ai dhe zemra e tij pėrfaqėson dashurinė e madhe qė Ai e ka pėr secilin dhe pėr secilėn prej jush. Lėreni veten qė tė tėrhiqeni prej Tij! Jetojeni kėtė pėrvojė takimi me Krishtin, sė bashku me shumė tė rinj tė tjerė qė do tė mblidhen nė Rio de Zhaneiro pėr takimin botėror tė radhės! Lėreni veten qė t’ju dojė Ai dhe do tė jeni dėshmitarė tė asaj qė bota ka nevojė.

Ju ftoj qė tė pėrgatiteni pėr Ditėn Botėrore nė Rio de Zhaneiro, duke medituar qė tani pėr temėn e takimit: «Shkoni e bėjini nxėnės tė mi tė gjithė popujt!» (Mt 28,19). Bėhet fjalė pėr nxitjen e madhe misionare qė Krishti ia ka lėnė mbarė Kishės dhe qė mbetet aktuale edhe sot, pas dymijė vjetėsh. Tani, kjo porosi duhet tė tingėllojė me fuqi nė zemrėn tuaj. Viti i pėrgatitjes pėr takimin e Rio de Zhaneiros pėrkon me Vitin e Fesė, nė fillimin e tė cilit Sinodi i Ipeshkvijve ia kushtoi punėn e tij “Ungjillėzimit tė ri pėr transmetimin e fesė sė krishterė”. Prandaj, jam i gėzuar qė edhe ju, tė dashur tė rinj e tė reja, jeni tė pėrfshirė nė kėtė hov misionar tė tė gjithė Kishės: njohja me Krishtin ėshtė dhurata mė e ēmuar qė mund t’ua bėni tė tjerėve.

1. Njė thirrje urgjente

Historia na ka treguar pėr sa e sa tė rin, qė pėrmes dhuratės bujare tė vetvetes, i kanė dhėnė njė ndihmesė tė madhe Mbretėrisė sė Hyjit dhe zhvillimit tė kėsaj bote, duke e shpallur Ungjillin. Me entuziazėm tė madh, ata e kanė ēuar Lajmin e Mirė tė Dashurisė sė Hyjit tė dėftuar nė Krishtin me mjete dhe mundėsi shumė mė tė pakta se ato qė kemi ne sot. Mendoj, pėr shembull, pėr tė Lumin Hoze de Anēieta, njė i ri jezuit spanjoll i shekullit XVI, qė u nis pėr mision nė Brazil kur kishte mė pak se njėzet vjeē dhe u bė njė apostull i madh i Botės sė Re. Por, mendoj edhe pėr sa e sa prej jush qė i kushtoheni me bujari misionit tė Kishės: kam pasur dėshmi befasuese gjatė Ditės Botėrore nė Madrid, veēanėrisht gjatė takimit me vullnetarėt.

Sot, nuk janė tė paktė tė rinjtė qė dyshojnė thellėsisht nėse jeta ėshtė njė e mirė dhe nuk shohin qartėsi nė rrugėn e tyre. Mė shumė nė pėrgjithėsi, pėrballė vėshtirėsive tė botės sė sotme, shumė e pyesin veten: e unė ēfarė mund tė bėj? Drita e fesė e ndriēon errėsirėn tonė, na bėn tė kuptojmė se ēdo gjė qė ekziston e ka njė vlerė tė pallogaritshme, pasi ėshtė fryt i dashurisė sė Hyjit. Ai e do edhe atė qė ėshtė larguar nga Ai ose qė e ka harruar: ka durim dhe pret; madje, e ka dhuruar Birin e tij, tė vdekur e tė ringjallur, pėr tė na liruar rrėnjėsisht nga e keqja. Dhe Krishti i ka dėrguar nxėnėsit e tij pėr t’ia ēuar tė gjithė popujve kėtė lajm tė gėzueshėm tė shėlbimit dhe tė jetės sė re.

Kisha, pėr vazhdimin e kėtij misioni tė ungjillėzimit, llogarit edhe nė ju. Tė dashur tė rinj, ju jeni misionarėt e parė mes bashkėmoshatarėve tuaj! Nė fund tė Koncilit tė dytė Ekumenik tė Vatikanit, 50-vjetorin e tė cilit e kremtojmė kėtė vit, Shėrbėtori i Hyjit, Papa Pali VI, u dorėzoi tė rinjve dhe tė rejave tė mbarė botės njė Mesazh qė hapej me kėto fjalė: “ėshtė pikėrisht juve, tė rinj e tė reja tė botės mbarė, qė Kėshilli dėshiron t’jua drejtojė mesazhin e tij tė fundit. Sepse jeni ju ata qė do ta merrni pishtarin nga duart e etėrve tuaj dhe do ta jetoni nė botė nė momentin e shndėrrimeve mė gjigande tė historisė sė saj. Jeni ju qė, duke mbledhur mė tė mirėn nga shembulli dhe nga mėsimi i prindėrve dhe mėsuesve tuaj, do ta formoni shoqėrinė e nesėrme: ju do tė shėlboheni ose do tė birreni me tė”. Dhe e mbyllte Papa me njė thirrje: “Ndėrtoni nė entuziazėm njė botė mė tė mirė se kjo e tanishmja!” (Porosia drejtuar tė rinjve, 8 dhjetor 1965).

Tė dashur miq, kjo ftesė ėshtė tejet aktuale. Po kalojmė njė periudhė historike shumė tė veēantė: pėrparimi teknik na ka ofruar mundėsi tė panumėrta ndėrveprimi mes njerėzve dhe popujve, por globalizimi i kėtyre marrėdhėnieve do tė jetė pozitiv e do tė bėjė qė bota tė jetė mė e njerėzishme vetėm nėse do tė themelohet jo mbi materializmin, por mbi dashurinė, i vetmi realitet qė ėshtė nė gjendje ta mbushė zemrėn e secilit dhe t’i bashkojė njerėzit. Hyji ėshtė dashuri. Njeriu qė e harron Hyjin ėshtė pa shpresė dhe e humb aftėsinė pėr ta dashur tė afėrmin. Prandaj, ėshtė urgjente qė ta dėshmojmė praninė e Hyjit derisa secili tė mund ta provojė atė: ėshtė nė lojė shėlbimi i njerėzimit dhe shėlbimi i secilit prej nesh. Kushdo qė e kupton kėtė domosdoshmėri, nuk bėn tjetėr gjė veēse thėrret me Shėn Palin: «I mjeri unė nėse nuk e shpall Ungjillin!» (1 Kor9,16).

2. Bėhuni nxėnės tė Krishtit

Kjo thirrje misionare na drejtohet edhe pėr njė arsye tjetėr: ėshtė e domosdoshme pėr ecjen tonė personale tė fesė. I lumi Papa Gjon Pali II shkruante: “Feja forcohet duke e dhuruar” (Enc. Redemptoris missio, 2). Duke e shpallur Ungjillin, ju vetė do tė rriteni nė rrėnjosjen tuaj gjithmonė e mė tė thellė nė Krishtin, bėheni tė krishterė tė pjekur. Angazhimi misionar ėshtė njė pėrmasė thelbėsore e fesė: nuk jemi besimtarė tė vėrtetė pa ungjillėzuar. Dhe shpallja e Ungjillit nuk mund tė jetė tjetėr veēse pasoja e gėzimit qė kemi takuar Krishtin dhe se e kemi gjetur nė Tė shkėmbin mbi tė cilin e ndėrtojmė ekzistencėn tonė. Duke u angazhuar qė t’u shėrbeni tė tjerėve dhe t’ua shpallni atyre Ungjillin, jeta juaj, shpesh e copėtuar nga veprimtari tė ndryshme, do ta gjejė bashkimin e vet nė Zotin, do ta ndėrtoni edhe veten tuaj, do tė rriteni e do tė piqeni nė njerėzinė tuaj.

Po ēfarė do tė thotė tė jesh misionar? Para sė gjithash, do tė thotė tė jesh nxėnės i Krishtit, ta dėgjosh gjithmonė sėrish ftesėn pėr ta ndjekur, ftesėn pėr tė parė Atė: “Mėsoni nga unė, qė jam zemėrbutė e i pėrvuajtur” (Mt 11,29). Nxėnėsi, nė fakt, ėshtė njeriu qė vendoset nė dėgjim tė Fjalės sė Jezusit (krh. Lk 10,39), i njohur edhe si Mėsuesi qė na ka dashur deri nė dhurimin e jetės. Pra, bėhet fjalė pėr secilin pėr jush qė tė lejoni tė formėsoheni ēdo ditė nga Fjala e Hyjit: ajo do t’ju bėjė miq tė Zotėrisė Jezus dhe tė aftė pėr t’i bėrė edhe tė rinjtė e tjerė qė tė hyjnė nė kėtė miqėsi mė Tė.

Ju kėshilloj tė kujtoheni pėr dhuratat e marra nga Hyji pėr t’i transmetuar ato kur t’ju vijė radha. Mėsoni ta rilexoni historinė tuaj personale, vetėdijesohuni edhe pėr trashėgiminė e mrekullueshme tė brezave qė ju kanė paraprirė: shumė besimtarė na e kanė kaluar fenė me guxim, duke u pėrballur me prova dhe moskuptime. Tė mos e harrojmė kurrė: jemi pjesė e njė zinxhiri tė pafund burrash dhe grash qė na e kanė transmetuar tė vėrtetėn e fesė dhe llogarisin nė ne derisa tė tjerėt ta marrin atė. Tė qenit misionar nėnkupton njohjen e kėsaj pasurie qė e kemi marrė, e cila ėshtė feja e Kishės: ėshtė e domosdoshme qė ta njohim atė qė e besojmė, pėr tė mundur pastaj ta shpallim. Siē kam shkruar edhe nė hyrjen e YouCat (Katekizmi i tė Rinjve), tė cilin jua kam dhuruar nė Takimin Botėror tė Madridit, “ju duhet ta njihni fenė tuaj me tė njėjtėn saktėsi me tė cilėn njė specialist i informatikės e njeh sistemin operativ tė kompjuterit; duhet ta njihni ashtu siē muzikanti e njeh pjesėn e vet muzikore; po, duhet tė jeni edhe mė thellėsisht tė rrėnjosur nė fenė e brezit tė prindėrve tuaj, qė tė mund t’i bėni ballė me forcė dhe vendosmėri sfidave dhe tundimeve tė kėsaj kohe”.

3. Shkoni!

Jezusi i ka dėrguar nxėnėsit e tij nė mision me kėtė porosi: “Dilni nė mbarė botėn e predikojani Ungjillin tė gjithė njerėzve. Kush do tė besojė e do tė pagėzohet, do tė shėlbohet” (Mk 16,15-16). Tė ungjillėzosh do tė thotė t’ua ēosh tė tjerėve Lajmin e Mirė tė shėlbimit dhe ky Lajm i Mirė ėshtė njė person: Jezu Krishti. Kur e takoj, kur e zbuloj se deri nė ēfarė pike jam i dashur prej Hyjit dhe i shėlbuar prej Tij, lind nė mua jo vetėm dėshira, por edhe nevoja pėr t’ua bėrė tė njohur atė tė tjerėve. Nė fillim tė Ungjillit sipas Gjonit shohim Andrean, i cili, pasi e takoi Jezusin, nxitoi tė ēonte tek Ai edhe vėllain e vet, Simonin (krh. Gjn 1,40-42). Ungjillėzimi nis gjithmonė nga takimi me Zotėrinė Jezus: kush i afrohet Atij dhe ka bėrė pėrvojėn e dashurisė sė tij dėshiron qė ta bashkėndajė me shpejtėsi bukurinė e kėtij takimi dhe gėzimin qė lind nga kjo miqėsi. Sa mė shumė ta njohim Krishtin, aq mė shumė duam ta shpallim atė. Sa mė shumė tė flasim me Tė, aq mė shumė dėshirojmė tė flasim pėr Atė. Sa mė shumė tė jemi tė tėrhequr prej Tij, aq mė shumė dėshirojmė qė t’i drejtojmė edhe tė tjerėt tek Ai.

Pėrmes Pagėzimit, qė na lind nė jetėn e re, Shpirti Shenjt zė vend nė ne dhe e ndez flakė mendjen dhe zemrėn tonė: ėshtė Ai qė na udhėheq pėr ta njohur Hyjin dhe pėr tė hyrė nė miqėsi gjithmonė e mė tė thellė me Krishtin; ėshtė Shpirti qė na shtyn ta bėjmė tė mirėn, t’u shėrbejmė tė tjerėve, ta dhurojmė vetveten. Pėrmes Krezmimit, pastaj, forcohemi nga dhuratat e tij pėr ta dėshmuar nė mėnyrė gjithmonė e mė tė pjekur Ungjillin. Prandaj, Shpirti i dashurisė ai qė i jep shpirt misionit: qė na shtyn tė dalim nga vetvetja, pėr “tė shkuar” e tė ungjillėzojmė. Tė dashur tė rinj, lėreni veten qė tė udhėhiqeni nga forca e dashurisė sė Hyjit, lėreni veten qė kjo dashuri tė fitojė mbi prirjen pėr t’u mbyllur nė botėn vetjake, nė problemet vetjake, nė zakonet vetjake; kini guximin qė “tė niseni” nga vetja juaj pėr “tė shkuar” drejt tė tjerėve nė takim me Hyjin.

4. Shkoni nė tė gjithė popujt

Krishti i ngjallur i ka dėrguar nxėnėsit e tij pėr ta dėshmuar praninė e tij shėlbuese pėr tė gjithė popujt, pasi Hyji, nė dashurinė e vet tejet tė madhe, dėshiron qė tė gjithė njerėzit tė shėlbohen dhe qė askush tė mos birret. Me flijimin e dashurisė sė Kryqit, Jezusi ka hapur rrugėn derisa ēdo burrė e ēdo grua tė mund ta njohė Hyjin dhe tė hyjė nė njė bashkim dashurie me Tė. Dhe Ai ka themeluar njė bashkėsi nxėnėsish pėr ta ēuar shpalljen e shėlbimit tė Ungjillit deri nė skajet e botės, qė ai t’i mbėrrijė burrat dhe gratė e ēdo vendi dhe ēdo kohe. Le ta bėjmė tonėn kėtė dėshirė tė Hyjit!

Tė dashur miq, hidhini sytė pėrreth e shikoni: shumė tė rinj e kanė humbur kuptimin e ekzistencės sė tyre. Shkoni! Krishti ka nevojė edhe pėr ju. Lėreni veten tė drejtoheni nga dashuria e tij, jini instrumente tė kėsaj dashurie tė pafundme, qė ajo t’u shkojė tė gjithėve, veēanėrisht atyre “qė janė larg”. Disa janė larg gjeografikisht, tė tjerėt pėrkundrazi janė larg pasi kultura e tyre nuk i lejon hapėsirė Hyjit; disa nuk e kanė pranuar ende Ungjillin personalisht, tė tjerėt, edhe pse e kanė marrė, e jetojnė sikur Hyji tė mos ekzistonte. Tė gjithėve ua hapim derėn e zemrės tonė; kėrkojmė tė hyjmė nė dialog, me thjeshtėsi dhe me respekt: ky dialog, nėse jetohet nė njė miqėsi tė vėrtetė, do tė japė fryt. “Popujt”, te tė cilėt jemi dėrguar, nuk janė vetėm vendet e tjera tė botės, por edhe mjediset e ndryshme tė jetės: familja, lagjja, vendet e studimit dhe punės, grupet e miqve dhe vendet e kohės sė lirė. Shpallja e gėzueshme e Ungjillit iu drejtohet tė gjitha mjediseve tė jetės tonė, pa asnjė kufizim.

Dua tė nėnvizoj dy fusha nė tė cilat angazhimi juaj misionar duhet tė jetė edhe mė i vėmendshėm. I pari ėshtė ai i komunikimeve shoqėrore, nė veēanti bota e internetit. Ashtu siē kam pasur mundėsinė t’jua them, tė dashur tė rinj, “ndihuni tė angazhuar pėr ta futur nė kulturėn e kėtij mjedisi tė ri komunikues dhe informues vlerat mbi tė cilat mbėshtetet jeta juaj! [...] Juve, tė rinj, qė thuajse nė mėnyrė tė vetvetishme gjendeni nė sintoni me kėto mjete tė reja tė komunikimit, ju takon nė mėnyrė tė veēantė detyra e ungjillėzimit tė kėtij “kontinenti dixhital”. Mėsoni, pra, ta pėrdorni me urti kėtė mjet, duke marrė parasysh edhe kurthet qė ai i pėrmban, nė mėnyrė tė veēantė rrezikun e varėsisė, tė pėrzierjes sė botės reale me atė virtuale, tė zėvendėsimit tė takimit dhe dialogut tė drejtpėrdrejtė me njerėzit me kontaktimet nė rrjet.

Mjedisi i dytė ėshtė ai i lėvizjes. Sot ka gjithmonė e mė shumė tė rinj qė udhėtojnė, qoftė pėr arsye studimi ose pune, qoftė pėr argėtim. Por, mendoj kėtu edhe pėr tė gjitha lėvizjet migruese, me tė cilat miliona njerėz, shpesh tė rinj, zhvendosen dhe ndėrrojnė qytet ose vend pėr arsye ekonomike ose shoqėrore. Edhe kėto fenomene mund tė bėhen raste provanore pėr pėrhapjen e Ungjillit. Tė dashur tė rinj, mos kini frikė ta dėshmoni fenė tuaj edhe nė kėto kontekste: ėshtė njė dhuratė e ēmuar pėr kėdo qė takoni qė t’ia komunikoni gėzimin e takimit me Krishtin.

5. Bėni nxėnės!

Mendoj se e keni provuar shumė herė vėshtirėsinė pėr t’i pėrfshirė moshatarėt tuaj nė pėrvojėn e fesė. Shpesh do ta keni konstatuar se si nė shumė tė rinj, sidomos nė disa faza tė ecjes sė jetės, ekziston dėshira pėr ta njohur Krishtin dhe pėr t’i jetuar vlerat e Ungjillit, por kjo shoqėrohet nga ndjenja se janė tė papėrshtatshėm e tė paaftė. Ēfarė tė bėni? Para sė gjithash, afėrsia juaj dhe dėshmia juaj e thjeshtė do tė jenė njė kanal pėrmes tė cilit Hyji do tė mund ta prekė zemrėn e tyre. Shpallja e Krishtit nuk kalon vetėm pėrmes fjalėve, por duhet ta pėrfshijė tė gjithė jetėn dhe tė pėrkthehet nė gjeste dashurie. Tė qenit ungjillėzues lind nga dashuria qė Krishti e ka futur brenda nesh; kėshtu, dashuria jonė duhet t’i pėrshtatet gjithmonė e mė shumė dashurisė sė Tij. Si Samaritani i mirė, ne duhet tė jemi gjithmonė tė vėmendshėm ndaj kujtdo qė takojmė, tė dimė tė dėgjojmė, tė kuptojmė, tė ndihmojmė, pėr ta drejtuar kėdo qė ėshtė nė kėrkim tė tė vėrtetės dhe tė kuptimit tė jetės nė shtėpinė e Hyjit, qė ėshtė Kisha, ku ka shpresė dhe shėlbim (krh. Lk 10,29-37).

Tė dashur miq, mos e harroni kurrė se vepra e parė e dashurisė qė mund ta bėni ndaj tė afėrmit ėshtė bashkėndarja e burimit tė shpresės tonė: kush nuk e jep Hyjin, jep shumė pak! Apostujve tė vet Jezusi iu urdhėron: “Bėjini nxėnės tė mi tė gjithė popujt! Pagėzoni nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt! Mėsojini tė zbatojnė gjithēka ju kam urdhėruar!” (Mt28,19-20). Mjetet qė kemi pėr “tė bėrė nxėnės” janė mė sė pari Pagėzimi dhe katekeza. Kjo do tė thotė se duhet t’i drejtojmė personat qė po ungjillėzojmė kah takimi me Krishtin e gjallė, nė mėnyrė tė veēantė nė Fjalėn e tij dhe nė Sakramentet: kėshtu do tė besojnė nė Tė, do ta njohin Hyjin dhe do tė jetojnė nga hiri i Tij. Do tė doja qė secili ta pyeste veten: a e kam pasur ndonjėherė guximin qė t’ia propozoj Pagėzimin tė rinjve qė nuk e kanė marrė ende? A e kam ftuar ndokėnd qė ta ndjekė njė ecje zbulimi tė fesė sė krishterė? Tė dashur miq, mos druani t’ia propozoni bashkėmoshatarėve tuaj takimin me Krishtin. Thirreni Shpirtin Shenjt: Ai do t’ju udhėheqė pėr tė hyrė gjithmonė e mė shumė nė njohjen e dashurisė sė Krishtit dhe do t’ju bėjė krijues nė transmetimin e Ungjillit.

6. Tė fortė nė fe

Pėrballė vėshtirėsive tė misionit tė ungjillėzimit, nganjėherė do tė tundoheni tė thoni si Jeremia profet: «Eheu, o Zot Hyj! Po, unė nuk di tė flas, sepse jam fėmijė!». Por edhe juve Hyji ju pėrgjigjet: «Mos thuaj: “jam fėmijė”. Por shko te tė gjithė ata qė do tė tė dėrgoj» (Jer1,6-7). Kur ndiheni tė papėrshtatshėm, tė paaftė, tė dobėt pėr ta shpallur dhe dėshmuar fenė, mos kini droje. Ungjillėzimi nuk ėshtė nismė e jona dhe nuk varet para sė gjithash nga talentet tona, por ėshtė njė pėrgjigje plot besim dhe e bindur ndaj thirrjes sė Hyjit, dhe, prandaj, bazohet jo nė forcėn tonė, por nė forcėn e tij. E ka provuar Pali apostull qė thotė: “Por ne e mbajmė kėtė visar nė enė argjile, qė kjo fuqi e pakrahasueshme tė shihet se ėshtė e Hyjit e jo prej nesh” (2 Kor 4,7).

Pėr kėtė arsye, ju ftoj qė tė rrėnjoseni nė lutje dhe nė Sakramente. Ungjillėzimi i vėrtetė lind gjithmonė nga lutja dhe mbahet nga ajo: duhet mė parė tė flasim me Hyjin qė tė mund tė flasim pėr Hyjin. Dhe nė lutje, ia besojmė Zotit njerėzit te tė cilėt jemi dėrguar, duke e lutur qė ta prekė zemrėn e tyre; i kėrkojmė Shpirtit Shenjt qė tė na bėjė vegla tė tij pėr shėlbimin e tyre; i kėrkojmė Krishtit qė t’i vendosė fjalėt nė buzėt tona dhe tė na bėjė shenja tė dashurisė sė tij. Dhe, mė nė pėrgjithėsi, lutemi pėr misionin e tė gjithė Kishės, sipas kėrkesės sė qartė tė Jezusit: “Lutjuni, pra Zotėrisė sė tė korrave, tė dėrgojė korrtarė nė tė korrat e veta” (Mt9,38). Mėsoni tė gjeni nė Eukaristi burimin e jetės tuaj tė fesė dhe tė dėshmisė tuaj tė krishterė, duke marrė pjesė me besnikėri nė Meshėn e tė dielės dhe sa herė qė mundeni gjatė javės. Shkoni shpesh nė Sakramentin e Pajtimit: ėshtė njė takim i ēmuar me mėshirėn e Hyjit qė na pranon, na fal dhe i pėrtėrin zemrat tona nė dashuri. E mos ngurroni ta merrni Sakramentin e Krezmimit nėse nuk e keni marrė ende, duke u pėrgatitur me kujdes dhe angazhim. Me Eukaristinė, ai ėshtė Sakramenti i misionit, pasi na e dhuron forcėn dhe dashurinė e Shpirtit Shenjt pėr ta shpallur fenė pa frikė. Gjithashtu, ju nxis qė ta praktikoni Adhurimin Eukaristik: qėndrimi nė dėgjim dhe nė dialog me Jezusin e pranishėm nė Sakrament bėhet pika e nisjes sė hovit tė ri misionar.

Nėse do ta ndiqni kėtė ecje, vetė Krishti do t’jua dhurojė aftėsinė pėr t’i qėndruar plotėsisht besnikė Fjalės sė tij dhe pėr ta dėshmuar atė me besnikėri dhe guxim. Shpesh do tė jeni tė thirrur pėr tė dhėnė prova qėndrueshmėrie, veēanėrisht kur Fjala e Hyjit do tė ngjallė mbyllje dhe kundėrshtime. Nė disa vende tė botės, disa prej jush jetojnė me vuajtjen se nuk mund ta dėshmojnė dot hapur fenė nė Krishtin, pėr mungesė tė lirisė fetare. E ka edhe prej atyre qė tashmė e kanė paguar me jetėn e vet ēmimin se i pėrkiste Kishės. Ju jap zemėr qė tė qėndroni tė fortė nė fe, tė sigurt se Krishti ėshtė pranė jush nė ēdo provė. Ai ju pėrsėrit: «Tė lumėt ju kur t’ju shajnė e t’ju salvojnė dhe kur, pėr shkakun tim, t’i thonė tė gjitha tė zezat kundėr jush, por nė rrenė!Gėzohuni e galdoni, sepse i madh do tė jetė shpėrblimi juaj nė qiell! Jo po, kėshtu i salvuan edhe profetėt para jush! (Mt5,11-12).

7. Me tė gjithė Kishėn

Tė dashur tė rinj, pėr tė qėndruar tė fortė nė shpalljen e fesė sė krishterė atje ku jeni dėrguar, keni nevojė pėr Kishėn. Askush nuk mund tė jetė dėshmitar i Ungjillit i vetėm. Jezusi i dėrgoi nxėnėsit e tij nė mision sė bashku: “bėni nxėnės” ėshtė nė numrin shumės. Pra, ne e ofrojmė dėshminė tonė gjithmonė si anėtarė tė bashkėsisė sė krishterė dhe misioni ynė bėhet i frytshėm nė bashkimin qė e jetojmė nė Kishė: nga bashkimi dhe nga dashuria qė kemi njėri pėr tjetrin do tė na njohin si nxėnės tė Krishtit (krh. Gjn 13,35). I jam mirėnjohės Zotit pėr veprėn e ēmuar tė ungjillėzimit qė zhvillojnė barkėsit tona tė krishtera, famullitė tona, lėvizjet tona kishtare. Frytet e kėtij ungjillėzimi i pėrkasin tė gjithė Kishės: “njėri mbjell e tjetri korr”, thoshte Jezusi (Gjn 4,37).

Prandaj, nuk mund tė mos e falėnderoj Zotin pėr dhuratėn e madhe tė misionarėve, qė e kushtojnė krejt jetėn e vet pėr shpalljen e Ungjillit deri nė skajet e tokės. Nė tė njėjtėn mėnyrė e bekoj Zotin pėr meshtarėt dhe tė kushtuarit, qė e ofrojnė plotėsisht vetveten derisa Jezu Krishti tė shpallet dhe tė duhet. Dėshiroj kėtu t’u jap zemėr tė rinjve qė janė thirrur nga Hyji, tė angazhohen me entuziazėm nė kėto thirrje: “Mė i lum ėshtė ai qė jep se ai qė merr” (Vap20,35). Atyre qė e lėnė gjithēka pėr ta ndjekur, Jezusi ua ka premtuar njėqindfishin dhe jetėn e amshuar! (krh. Mt 19,29).

E falėnderoj Hyjin edhe pėr tė gjithė besimtarėt laikė qė angazhohen pėr ta jetuar tė pėrditshmen e tyre si mision atje ku ndodhen, nė familje apo nė punė, derisa Krishti tė duhet dhe tė shėrbehet dhe tė rritet Mbretėria e Hyjit. Mendoj nė mėnyrė tė veēantė pėr tė gjithė ata qė veprojnė nė fushėn e edukimit, tė shėndetėsisė, tė sipėrmarrjes, tė politikės dhe tė ekonomisė, si edhe nė shumė mjedise tė tjera tė apostullatit tė laikėve. Krishti ka nevojė pėr angazhimin dhe pėr dėshminė tuaj. Asgjė – as vėshtirėsitė e as moskuptimet – tė mos ju bėjė ta refuzoni dėrgimin e Ungjillit tė Krishtit nė vendet ku gjendeni: secili prej jush ėshtė i ēmuar nė mozaikun e madh tė ungjillėzimit!

8. «Ja ku jam, o Zot!»

Nė pėrmbyllje, tė dashur tė rinj, dua t’ju ftoj ta dėgjoni nė thellėsinė e vetes tuaj thirrjen e Jezusit pėr ta shpallur Ungjillin e Tij. Siē e tregon edhe shtatorja e madhe e Krishtit Shėlbues nė Rio de Zhaneiro, zemra e tij ėshtė e hapur nė dashuri ndaj tė gjithėve, pa dallim, dhe krahėt e tij janė tė shtrirė pėr ta mbėrritur secilin. Jini ju zemra dhe krahėt e Jezusit! Shkoni ta dėshmoni dashurinė e tij, jini misionarėt e rinj tė mbushur me dashuri dhe mikpritje! Ndiqeni shembullin e misionarėve tė mėdhenj tė Kishės, si Shėn Franēesk Ksaveri e shumė tė tjerė.

Nė mbyllje tė Ditės Botėrore tė Rinisė nė Madrid, kam bekuar disa tė rinj tė kontinenteve tė ndryshme qė niseshin nė mision. Ata pėrfaqėsonin tė rinjtė e shumtė qė, duke i bėrė jehonė profetit Isaia, i kanė thėnė Zotit: “Ja ku jam, mė dėrgo mua!” (Is 6,8). Kisha ka besim nė ju dhe ju ėshtė thellėsisht mirėnjohėse pėr gėzimin dhe dinamizmin qė sillni: pėrdorini talentet tuaja me bujari nė shėrbim tė shpalljes sė Ungjillit! E dimė se Shpirti Shenjt i dhurohet atyre qė, me pėrvujtėrinė e zemrės, janė tė gatshėm pėr njė shpallje tė tillė. Dhe mos kini frikė: Jezusi, Shpėtimtari i botės, ėshtė me ne gjithmonė, deri nė tė sosur tė botės (krh. Mt 28,20)!

Kjo thirrje, qė ia drejtoj tė rinjve tė mbarė botės, merr njė kuptim tė veēantė pėr ju, tė dashur tė rinj tė Amerikės sė Jugut! Nė fakt, nė Konferencėn e pestė tė Pėrgjithshme tė Episkopatit tė Amerikės sė Jugut qė ėshtė zhvilluar nė Aparecida nė vitin 2007, Ipeshkvijtė kanė lėshuar njė “mision kontinental”. Dhe tė rinjtė, qė nė atė kontinent pėrbėjnė shumicėn e popullsisė, pėrfaqėsojnė njė forcė tė rėndėsishme dhe tė ēmuar pėr Kishėn dhe pėr shoqėrinė. Jini, pra, ju misionarėt e parė! Tani qė Dita Botėrore e Rinisė po rikthehet nė Amerikėn e Jugut, i nxis tė gjithė tė rinjtė e kontinentit: kalojani bashkėmoshatarėve tuaj tė botės mbarė entuziazmin e fesė tuaj!

Virgjėra Mari, Ylli i Ungjillėzimit tė Ri, e thirrur edhe me titujt e Zojės sė Aparecidas dhe Zojės sė Guadalupes, e shoqėroftė secilin prej jush nė misionin e dėshmitarit tė dashurisė sė Hyjit. Tė gjithėve, me njė dashuri tė veēantė, ju jap Bekimin tim Apostolik.

Nga Vatikani, mė 18 tetor 2012

 

BENEDICTUS PP XVI

 

© Copyright 2012 - Libreria Editrice Vaticana

 

top